Dlaczego ceny paliw są tak wysokie?

Z tym, że ceny paliw na polskich stacjach są strasznie wysokie zgodzą się wszyscy. Dlaczego tak dużo kosztuje? Jakie są składowe na cenę paliwa? Jak to wygląda w innych krajach? Tego wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Znalezione obrazy dla zapytania paliwa

Co się składa na cenę paliwa?

Na cenę litra paliwa duży wpływ ma koszt jaki trzeba ponieść za baryłkę na giełdzie. Koszt baryłki jest głównie uzależniony od kursu złotego względem dolara, ponieważ większość tego surowca, który trafia do Polski z Rosji. Nasz sąsiad zakupuje paliwo na rynku w Londynie. Im silniejsza jest złotówka tym mniej płacimy za baryłkę.
Prawie drugie tyle ceny paliwa to obciążenia podatkowe. Państwo ściąga ogromne pieniądze z nas "konsumentów" tego surowca. Na te podatki składają się: VAT, akcyza i opłata paliwowa.

Na co są przeznaczane pieniądze z podatków w Polsce?

W 2018 roku wpływy do budżetu ze wszystkich podatków nałożonych na paliwo wyniosły 29 mld złotych. Kwota ta wyniosła 9% krajowego budżetu. Zgodnie z założeniami, pieniądze z tych podatków powinna pójść na utrzymanie, remont i budowę nowych sieci infrastruktury. Jednak nie widać tak dużych pieniędzy włożonych w nasze polskie drogi. Płacą te podatki prawie wszyscy, a w rzeczywistości niewiele zyskujemy.

Wysokość poszczególnych składowych na cenę paliwa.

Znalezione obrazy dla zapytania składowe ceny oleju napędowego

Jak widać na załączonym obrazku państwo zabiera około 59% ostatecznej ceny paliwa. Jest to ogromna kwota. Jednak niektórzy mówią, że w Polsce podatki są coraz niższe.

Ceny paliw w innych krajach.

Najmniej za litr tego surowca w Europie przyjdzie nam zapłacić w Turcji. Tam benzyna Pb95 kosztuje 4,57 zł/litr. Za litr oleju napędowego zapłacimy 4,29 zł. Najdroższa benzyna Pb95 jest w Holandii. Litr kosztuje aż 7,64 zł. Olej napędowy najdroższy jest w Norwegii, bo aż 6,92 zł/litr.

Podsumowanie.

Jak widać cena paliwa w naszym kraju nie jest aż taka wysoka, jak w innych krajach. W takim rankingu zajmujemy miejsce mniej więcej w połowie. Nie ma się jednak z czego cieszyć. Biorąc pod uwagę średnią płacę w Polsce oraz innych krajów to mamy bardzo wysoką cenę za ten surowiec. Jest się nad czym zastanowić.
Jeśli uważasz, że jest to artykuł warty polecenia, udostępnij go dla lepszego zasięgu. Z góry dziękuje. 

źródło: e-petrol.pl

Komentarze

Popularne posty